PAKIET NA START
O PROJEKCIE
Projekt
„Pakiet na start” – nr umowy RPPK.07.03.00-18-0015/19-00 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach RPO WP na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VII Regionalny Rynek Pracy, Działanie 7.3 Wsparcie Rozwoju Przedsiębiorczości.
Okres realizacji:
01.03.2020 do 31.07.2022
Obszar realizacji projektu: Województwo Podkarpackie
Wartość projektu: 4 522 605,00 PLN
Wartość dofinasowania z UE: 4 377 149,75 PLN
Cel Projektu
Celem projektu jest wzrost liczby przedsiębiorstw, powstanie nowych miejsc pracy oraz zmniejszenie poziomu bezrobocia i ubóstwa na obszarze Województwa Podkarpackiego poprzez udzielenie 70 dotacji na założenie działalności gospodarczej oraz przeszkolenie 80 Uczestników Projektu.
Grupa Docelowa
Grupę docelową stanowi 80 osób bezrobotnych, biernych zawodowo oraz pracujących w wieku 30 lat i więcej, zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, z obszaru województwa Podkarpackiego. W tym osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.:
– osoby w wieku 50 lat i więcej,
– osoby długotrwale bezrobotne,
– osoby niepełnosprawne,
– osoby o niskich kwalifikacjach,
– kobiety.
Ze szczególnym uwzględnieniem bezrobotnych/biernych zawodowo - rodziców/opiekunów prawnych posiadających co najmniej 3 dzieci w wieku do 18 roku życia oraz rolników i członków ich rodzin, prowadzących indywidualne gospodarstwo rolne do 2 ha przeliczeniowych, które zamierzają odejść z rolnictwa.
Zadania do zrealizowania:
1.
Szkolenie ABC przedsiębiorczości – 40 godzinne szkolenie dla 80 Uczestników Projektu przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (zapewniamy: materiały szkoleniowe, catering, zwrot kosztów dojazdu, pokrycie kosztów opieki nad osobą zależną )
2.
Bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości 23 050,00 zł – dla 70 Uczestników Projektu
3.
Wsparcie pomostowe w wysokości 2 600,00 zł netto, wypłacane w comiesięcznych transzach w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzonej działalności gospodarczej dla 70 Podmiotów Gospodarczych.
Uczestnicy Projektu, z którymi zostanie podpisana Umowa wsparcia na założenie działalności gospodarczej i wsparcia pomostowego, otrzymają zaświadczenia o uzyskanej pomocy de minimis.
Rekrutacja
Rekrutacja do projektu będzie prowadzona w
2 zamkniętych naborach, w biurze Operatora Projektu – Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.; ul. Chopina 18, 39-300 Mielec, pokój nr 2. Każdy nabór będzie trwał 2 tygodnie, dokumenty rekrutacyjne będą dostępne na stronie www na 10 dni przed rozpoczęciem rekrutacji. Dokumenty rekrutacyjne będzie można składać osobiście w biurze projektu, drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną. Pierwszy nabór planowany jest na kwiecień/maj 2020 roku, drugi styczeń/luty 2021.
Kryteria naboru
Kryteria formalne dostępu do projektu – Osoba bezrobotna, bierna zawodowo oraz pracująca w wieku 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin) zamierzająca podjąć działalność gospodarczą, nieposiadająca zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 m-cy przed przystąpieniem do projektu, zamieszkująca na terenie Województwa Podkarpackiego. W tym osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.
• w wieku 50 lat i więcej,
• długotrwale bezrobotne,
• niepełnosprawne,
• osoby o niskich kwalifikacjach,
• kobiety.
Dodatkowe punkty przyznawane na etapie rekrutacji osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy (punkty preferencyjne sumują się):
1. Bezrobotni/bierni zawodowo rodzice/opiekunowie prawni co najmniej 3 dzieci w wieku do 18 lat –
6 punktów
2. Rolnicy i członkowie ich rodzin, prowadzący indywidualne gospodarstwa rolne do wielkości 2 ha przeliczeniowych, podlegający ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, którzy zamierzają odejść z rolnictwa –
6 punktów
3. Długotrwale bezrobotni –
2 punkty
4. Kobiety –
1 punkt
5. Osoby o niskich kwalifikacjach –
1 punkt
6. Osoby w wieku 50 lat i więcej–
1 punkt
7. Osoby niepełnosprawne –
1 punkt
W przypadku jednakowej liczby punktów o miejscu na liście rankingowej decydować będzie liczba punktów otrzymana za przynależność do grupy docelowej. W przypadku, gdy nie da się rozstrzygnąć decyduje kolejność składania Formularzy Rekrutacyjnych.